بنیاد ایران‌شناسی

شعبه سمنان

جشنواره‌ها

جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور

جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور

این جشنواره هر ساله در فصل پاییز، در روستای بیارجمند شهرستان شاهرود برگزار می‌گردد. وجود انواع گونه‌های گیاهی و جانوری، انواع پرندگان، یوزپلنگ آسیایی، گور آسیایی و به خصوص زاغ بور، روستاهای هدف رضاآباد، قلعه بالا و زمان آباد، اقامت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی، خرید صنایع دستی، خرید سوغاتی (انار، بادام، نان محلی و ...)، بازدید از بافت تاریخی روستای قلعه بالا، آبشار دهزیان، ساختمان دخانیات، مقبره جرجیس پیامبر و ... هر ساله افراد زیادی را به این منطقه جذب می‌کند.

جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور

جشنواره گولاچ بیابانک

جشنواره گولاچ با هدف معرفی آیین‌های سنتی، موسیقی و خوراک‌ محلی روستای تاریخی و گردشگری بیابانک برگزار می‌گردد. عنوان این جشنواره برگرفته از شیرینی سال نو مردم بیابانک با عنوان “گولاچ” است و این نوع شیرینی از آرد، تخم مرغ، زعفران یا زردچوبه، مایه خمیر، گلاب یا وانیل ، شکر و آب تهیه شده و در روغن کنجد سرخ می‌شود. معرفی سنتهای کهن روستا و گویش محلی بیابانکی از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است که با اجرای موسیقی زنده معرفی می‌گردد. گولاچ، حلوای شیره خرما، حلوای زرد، حلوای کنجدی و سمنو از شیرینی‌های سنتی و رشته‌پلو، قرمه ته‌چین، آبگوشت خربزه، قلیه بادمجان، قلیه زردک، آش مون و لکت از خوراک‌های سنتی بیابانک است. بیابانک در ۲۹ کیلومتری شهر سمنان و ۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر سرخه واقع شده است.

جشنواره پنیر افتر

در این جشنواره انواع پنیرهای تولیدی روستائیان و عشایر منطقه البرز مرکزی (شهرها و روستاهای استان‌های مرکزی کشور) و ظرفیت‌های تجاری‌سازی برندهای تولید لبنیات محلی در معرض دید حضار قرار می‌گیرد. در این روش، پنیر در پوست گوسفند تولید و در مقارهای طبیعی به عمل می‌آید. در این همایش از انواع پنیرهای تولیدی توسط روستائیان و عشایر رونمایی و از نفرات برتر تقدیر می‌گردد، همچنین موسیقی محلی، جاذبه‌های گردشگری و ... در زمره برنامه‌های جانبی این همایش است. عشایر روستای افتر سالانه هشت تن پنیر پوستی در مقارهای طبیعی این روستا تولید می‌کنند. این جشنواره هر ساله در اوایل آبان ماه برگزار می‌گردد.‌

گل غلتان

گل غلتان

جشنواره ملی و مذهبی گل‌غلتان، یك آیین معنوی صدساله در شهر امیریه دامغان است كه در آن نوزادان برای شادابی و طراوت در اولین بهار زندگی، میان گل‌های محمدی غلتانده می‌شوند. این جشنواره به عنوان اولین اثر معنوی استان سمنان و دومین اثر معنوی كشور پس از نوروز به ثبت ملی رسیده است كه بیش از 100 سال قدمت دارد. این جشنواره هر ساله در ماه رویش گلهای محمدی، در اردیبهشت‌ماه در بخش امیریه دامغان برگزار می‌شود كه به نقل از زنان كهنسال این منطقه غلتاندن نوزادان در میان برگ‌های گل محمدی باعث نشاط و طراوات نوزاد می‌شود و این عمل باعث دور ماندن نوزاد از بیماری و زشتی‌ها می‌گردد. گل غلتان به علت طراوات گلبر‌گ‌ها، از پوست نوزاد محافظت می‌کند و نوزاد را شاداب و خندان نگاه می‌دارد.

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩9

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایران شناسی، شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات